Antigenní testování

Antigenní testování: co to je?

Co je antigenní test?

Antigenní test detekuje virové bílkoviny. Je schopný identifikovat nakažené na vrcholu infekce, kdy virové bílkoviny SARS-CoV-2 dosahují nejvyšší koncentrace a riziko přenosu koronavirové nákazy je nejvyšší.

Jak probíhá antigenní test?

Odběr testovaného vzorku se provádí výtěrem nosní dutiny odběrovou tyčinkou. Nemusíte se bát žádného hlubokého zásahu – otírají se jen okraje nosních dírek. Vyhodnocení je velmi rychlé. Výsledek obvykle obdržíte do 30 minut.

Na testování je třeba:

 1. se zaregistrovat
 2. dostavit na místo
 3. prokázat kartičkou pojištěnce a kódem rezervace

Výhody antigenních testů

 • antigenní test je neinvazivní a bezpečný
 • je možné ho vyhodnotit na místě a velmi rychle (obvykle do 30 minut)
 • je hrazen ze zdravotního pojištění

Bezpečnost antigenního testu

Antigenní testy jsou zcela bezpečné. Provádí je vyškolení zdravotníci. Odběrové místo splňuje veškeré požadavky Ministerstva zdravotnictví ČR a zdravotních pojišťoven.

Spolehlivost antigenního testu: senzitivita a specifita

Senzitivita antigenních testů v České republice se pohybuje mezi 81 a 98 %, přičemž spodní hranice je relevantní spíše pro samotesty prováděné laiky, nikoliv pro antigenní testování zdravotnickým personálem na registrovaných odběrových místech.

Specifita antigenních testů je obecně velmi vysoká. Jestliže je antigenní test pozitivní, je testovaná osoba s vysokou pravděpodobností nakažena koronavirem SARS-CoV-2.

Jak se rezervovat na antigenní testování?

 1. Rezervujte se online přes stránku covidspot.reenio.cz
 2. zvolte typ testu
 3. vyberte termín
 4. vyplňte své údaje
 5. vyčkejte na SMS/email

Jak často se lze testovat bezplatně antigenním testem?

Aktuálně zdravotní pojišťovny proplácejí testování pojištěnců jednou za sedm dní. Pojištěnci se tedy mohou bezplatně testovat jednou za sedm dní. Samoplátci z této výhody zdravotního pojištění nemohou těžit. 

Kde je stanoviště pro antigenní testování?

Antigenní testy provádíme na odběrném místě Covid Spot, ulice Kolejní, spodní parkoviště FEKT VUT v Brně-Králově poli.

Proč se nechat testovat?

 • splníte administrativní nařízení pro vstupy do různých zařízení (restaurace, koupaliště, služby blízkého kontaktu, hromadné akce)
 • ochráníte své nejbližší
 • zabráníte šíření nákazy koronavirem SARS-CoV-2

Co je třeba udělat, když je antigenní test pozitivní?

Bez příznaků onemocnění Covid-19

Pokud nemáte příznaky Covid-19 –  jako jsou horečka, suchý kašel, únava, bolest v krku, bolest hlavy, ztráta čichu a chuti, průjem – zdravotník provede potvrzovací PCR test. Pokud by nemohl být proveden přímo na místě, odeberte se do domácí izolace, vyčkejte na potvrzovací PCR test a jeho výsledky. Oznamte pozitivní testování ošetřujícímu lékaři a zaměstnavateli a dodržujte pravidla 3R (ruce, rouška, rozestupy).

S příznaky onemocnění Covid-19

Pokud máte příznaky Covid-19 – odeberte se do domácí izolace, informujte svého lékaře a zaměstnavatele. Vyplňte sebereportující formulář, jehož adresa Vám bude zaslána SMS. Sledujte svůj zdravotní stav – v případě zhoršení kontaktujte praktického lékaře nebo záchrannou službu.